Kuria: podziękowanie abp. Galbasowi za posługę w Diecezji

Data dodania: 2024.05.07

Dobiega końca półroczna posługa abp. Adriana Galbasa SAC w roli administratora apostolskiego diecezji sosnowieckiej. Metropolita katowicki 7 maja spotkał się w Kurii Diecezjalnej z biskupem nominatem Arturem Ważnym, biskupami seniorami oraz pracownikami kurialnymi, którzy podziękowali mu za czas współpracy i opieki nad diecezją sosnowiecką w czasie sede vacante.

Kanclerz kurii, ks. Mariusz Karaś, przypomniał, że 7 maja to również 30. rocznica święceń kapłańskich abp. Adriana Galbasa:

- Dziękujemy Panu Bogu za 30 lat kapłaństwa Księdza Arcybiskupa. Z tej racji życzymy by miłość do Matki Najświętszej była dla niego źródłem siły w niełatwej posłudze biskupiej w dzisiejszych czasach. – mówił ks. Karaś.

- Pragnę w imieniu wszystkich podziękować Księdzu Arcybiskupowi, że przez te sześć ostatnich miesięcy był razem z nami na dobre i na złe. Dzielił z nami nasze radości i smutki. Dodawał otuchy i nie pozwalał, żeby nadzieja w nas zgasła.kontynuował kanclerz kurii. - Niektórzy nazywali Księdza Arcybiskupa „mostem śląsko-dąbrowskim”. Oby ten most zawsze pozostał otwarty! – powiedział ks. Karaś.

Abp Adrian Galbas podziękował wszystkim za obecność i pamięć o jego rocznicy.

- Taka chwila jest zawsze okazją do rachunku sumienia czy po tych 30 latach nadal się jest rozpalony otrzymanym charyzmatem, czy może nastąpiło jakieś „wychłodzenie”? Proszę Ducha Świętego, aby pokazywał mi to, co we mnie wciąż wymaga tego rozpalenia. Dziękuję wam wszystkim za obecność i modlitwy w mojej intencji. Dziękuję za to ostatnie pół roku. To było dla mnie bardzo mocne doświadczenie. Dziękuję pracownikom całej Kurii Diecezjalnej, za to, że mogliśmy przez te pół roku pobyć razem i wspólnie troszczyć się o tę Diecezję. A słowo „Curia” pochodzi właśnie od „curare”, czyli po łacinie „troszczyć się”. I bardzo się cieszę, że Diecezja ma nowego, swojego biskupa – mówił abp Adrian Galbas.

Abp Adrian Galbas SAC został mianowany przez papieża Franciszka administratorem apostolskim sede vacante diecezji sosnowieckiej 24 października 2023 r. po wcześniejszym przyjęciu rezygnacji bp. Grzegorza Kaszaka, który przeszedł na emeryturę. Przez okres sześciu miesięcy metropolita katowicki obejmował więc biskupią posługą obszar dwóch diecezji: katowickiej i sosnowieckiej.

Kanoniczne przekazanie pasterskiej władzy nad diecezją sosnowiecką na ręce bp. Artura Ważnego odbędzie się 8 maja o godz. 16:00 w Bazylice Katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu.

Tego samego dnia o godz. 18:00 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sosnowcu-Środuli odbędzie się Msza Święta w intencji diecezji sosnowieckiej, a po niej wieczór uwielbienia z udziałem bp. Artura Ważnego. Będzie to czas modlitwy wstawienniczej za wszystkie stany naszego, lokalnego Kościoła: księży, osoby konsekrowane i świeckich.

Kolejnym ważnym wydarzeniem będzie uroczyste, liturgiczne objęcie sosnowieckiej Katedry przez bp Artura Ważnego, tzw. ingres, który odbędzie się 22 czerwca br.

tekst i zdjęcia: ks. Przemysław Lech