Za nami Sosnowieckie Dni Pastoralne (7-8 lutego)

Data dodania: 2025.02.08

W dniach 7-8 lutego br. odbyła się wiosenna edycja Sosnowieckich Dni Pastoralnych. W spotkaniach, które odbyły się w budynku Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu, wzięli udział księża pracujący na terenie diecezji sosnowieckiej.

Do duchownych zwrócił się bp Artur Ważny i poruszył szereg bieżących spraw z życia diecezji. Biskup mówił na temat trwającego Roku Jubileuszowego, zachęcając do organizowania pielgrzymek do kościołów jubileuszowych. Przypomniał również o trwających przygotowaniach do rozpoczęcia synodu diecezjalnego oraz zachęcił do wyłaniania spośród wiernych członków rad parafialnych, które powinny stać się niezbędnym wsparciem proboszczów, zwłaszcza w obliczu malejącej liczby księży.

Biskup poinformował także, że w dniach 15-19 października w Arenie Sosnowiec odbędzie się szereg wydarzeń religijno-formacyjnych. Najważniejsze z nich będą 3-dniowe rekolekcje dla wszystkich kapłanów diecezji sosnowieckiej oraz druga edycja Strefa Młodych Festiwal, które to wydarzenie w ubiegłym roku cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem i postanowiono je kontynuować.

W kontekście formacji stałej kapłanów bp Ważny w swoim wystąpieniu uczulał księży, aby szczególną troską otaczali sprawowanie sakramentu pokuty. Zachęcił m.in. do inwestowania w zamykane konfesjonały, które zapewniają wymaganą dyskrecję, zwłaszcza w przypadku spowiedzi osób słabo słyszących. Biskup uczulał również księży, aby w ogóle nie zabierali ze sobą do konfesjonału urządzeń mobilnych (smartfonów, tabletów).

Temat rad parafialnych podjęli i rozwinęli goście z Bazyliki św. Wojciecha BM w Mikołowie (archidiecezja katowicka). Do Sosnowca przyjechał tamtejszy proboszcz – ks. Grzegorz Borg – oraz przedstawiciele jego rady parafialnej (świeccy oraz siostra zakonna). Goście podzielili się swoim doświadczeniem posługi w radzie parafialnej oraz wskazali na szereg inicjatyw, które dzięki temu gremium potrafią zorganizować, poprowadzić i wykorzystać w dziele ewangelizacji. Wspomnieli również o ważnym aspekcie wzajemnej komunikacji między różnymi agendami parafialnymi czy stanami (księża – rada – wierni – osoby zakonne), który to wymiar jest dziś kluczowy dla dobrego współdziałania i synergii.

Ważnym punktem programu Sosnowieckich Dni Pastoralnych było również wystąpienie przedstawicieli Fundacji Adoremus Te Christe z Poznania (LINK). Goście z Wielkopolski przedstawili założenia ogólnopolskiej inicjatywy organizowania w parafiach kaplic całodziennych adoracji Najświętszego Sakramentu. Zachęcali proboszczów diecezji sosnowieckiej do włączenia się w to dzieło, jako owoc Roku Jubileuszowego oraz owoc planowanego synodu diecezjalnego.

Założenia planowanej peregrynacji kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na terenie diecezji sosnowieckiej przedstawił ks. Paweł Krawczyk, prefekt Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie, którego bp Artur Ważny mianował koordynatorem peregrynacji.

W czasie Sosnowieckich Dni Pastoralnych poruszono również zagadnienia z zakresu organizacji lekcji religii w publicznych szkołach i przedszkolach, w kontekście najnowszych rozporządzeń Ministerstwa Edukacji. Księża zostali również poinformowani o bieżących sprawach ekonomiczno-gospodarczych.

Sosnowieckie Dni Pastoralne są od lat stałym elementem formacji kapłanów diecezji sosnowieckiej. Zapraszani goście poruszają w konferencjach tematy z zakresu duszpasterstwa, duchowości, prawa kanonicznego lub dotykają innych, bieżących zagadnień z życia Kościoła.

tekst i zdjęcia: ks. Przemysław Lech

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.