Bukowno: Odpust i wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II

Data dodania: 2025.05.19

W niedzielę 18 maja parafia pw. św. Andrzeja Boboli w Bukownie przeżywała uroczystość odpustową, której przewodniczył bp Artur Ważny. Tegoroczne święto miało szczególny charakter – podczas Eucharystii dokonano uroczystego wprowadzenia relikwii św. Jana Pawła II, a wyjątkowy klimat modlitwy i wspólnoty dopełnił X Papieski Zlot Motocyklowy, który od lat odbywa się właśnie w tej parafii. Po zakończonej Mszy wierni, motocykliści i mieszkańcy uczestniczyli w rodzinnym pikniku przy kościele.

Uroczystość zgromadziła nie tylko parafian, ale również gości z innych części diecezji i z całej Polski – przybyli bowiem motocykliści, którzy jak co roku zjechali się do Bukowna, by razem uczcić pamięć św. Jana Pawła II i uczestniczyć we wspólnej modlitwie.

Centralnym momentem była Msza św., podczas której bp Artur Ważny wygłosił poruszającą homilię. Nawiązując do Ewangelii i do słów Jezusa wypowiedzianych po wyjściu Judasza z wieczernika, biskup mówił o tajemnicy Boga, który nieustannie tańczy – nawet wtedy, gdy świat pogrążony jest w ciemności.

Kiedy czytamy dzisiejszą Ewangelię, to możemy odkryć, że nasz Bóg tańczy. Jezus mówi o Bożej radości, o Bożym weselu, które dokonuje się w samym Bogu – zaznaczył biskup.

Kaznodzieja odwołał się do symboliki trzech tańczących zajęcy z kamiennego witraża w katedrze w Padeborn, tłumacząc, że taka właśnie jest natura Trójcy Świętej – dynamiczna, pełna radości i wzajemnego obdarowywania się. W humorystyczny sposób próbował odnieść tę metaforę do motocyklistów:

Zastanawiam się, czy dzisiaj można by było użyć metafory motocykli – że jeżdżą w kółko, jak na żużlu – bez hamulców, tylko z gazem. Może to też obraz Boga, który porywa nas w ruch miłości – mówił bp Artur, nawiązując do swojej przeszłości jako proboszcza w Tarnowie.

Centralnym przesłaniem było przypomnienie o przykazaniu miłości – „nowym”, bo wypowiedzianym przez Jezusa z całą radykalnością i konsekwencją:

Jezus kocha pierwszy. Jezus kocha nieprzyjaciół. Jezus kocha do końca. A my mamy kochać, tak jak On nas umiłował – nie tylko Jego, ale siebie nawzajem.

Biskup odniósł się także do potrzeb młodych ludzi i ich ideałów. Apelował, by nie odbierać im skrzydeł, ale wspierać w dążeniu do prawdy, miłości i piękna:

Jezus mówi: ‘Właśnie, że warto’. Warto kochać, warto wierzyć, warto mieć ideały – nawet wtedy, gdy świat z nich kpi.

Kazanie zakończył wezwaniem do miłości, która przemienia rzeczywistość:

Jezus mówi: Poznają was po miłości. Tylko miłość ma moc przemiany. Pierwsi chrześcijanie zmienili Imperium Rzymskie. Może pora, by zacząć od nowa? - pytał sosnowiecki ordynariusz.

Po Mszy świętej nastąpiło poświęcenie motocykli oraz relikwii św. Jana Pawła II, których wprowadzenie do parafii było wielką radością dla wiernych. Następnie rozpoczął się piknik motocyklowy – czas wspólnego świętowania, dzielenia się radością i świadectwem wiary. Pomimo niepewnej pogody, jak zauważył biskup, motocykliści „okazali się odważni i nie zrezygnowali z obecności”.

Parafia pw. św. Andrzeja Boboli w Bukownie została ustanowiona 14 grudnia 1938 r. przez biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka. Pierwszym proboszczem został ks. Józef Tatko. Kościół wybudowany w latach 1959-1966, staraniem wiernych i ks. Bolesława Zelka, został uroczyście poświęcony (konsekrowany) 23 października 1966 r. przez biskupa kieleckiego Jana Jaroszewicza. W ostatnich latach, dzięki staraniom wiernych i proboszcza - ks. Wojciecha Tkacza - świątynia przeszła generalny remont oraz zyskała nowy wystrój pod kierunkiem olkuskich artystów - Zofii i Stanisława Wywiołów.

tekst: ks. Przemysław Lech
zdjęcia: ks. Adam Rogal

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.