Dekret w sprawie duszpasterstwa w stanie epidemii

Data dodania: 2020.05.30

Podczas sprawowanych Mszy św. i nabożeństw w kościołach,
nie obowiązuje już limit wiernych,
ale nadal konieczne będzie zakrywanie ust i nosa za pomocą maseczek ochronnych,
części garderoby lub przyłbicy.

 

ZACHOWUJE WAŻNOŚĆ DEKRET BISKUPA SOSNOWIECKIEGO
DOTYCZĄCY DYSPENSY DLA WIERNYCH, ZWALNIAJĄCEJ
Z KONIECZNOŚCI UCZESTNICTWA W MSZY ŚW. W NIEDZIELE I ŚWIĘTA NAKAZANE
(DO ODWOŁANIA).

 

Rozporządzenie Biskupa Sosnowieckiego
dotyczące niektórych aspektów duszpasterstwa w Diecezji Sosnowieckiej po 29 maja 2020 roku:

W związku z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 maja 2020 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, dotyczącym m.in. zniesienia limitu uczestników zgromadzeń religijnych w kościołach, co daje możliwość udziału w liturgii wszystkim wiernym, dotychczasowe akty prawne biskupa sosnowieckiego obowiązują nadal w takim zakresie, jaki określają najnowsze rozporządzenia władzy cywilnej, ze szczególnym uwzględnieniem wskazań zaktualizowanych w niniejszym zarządzeniu.

Sprawowanie Eucharystii i innych nabożeństw w kościele lub kaplicy (budynkach kultu):

- Zostały niesione limity osób w budynkach kultu. Wynika to z zapisu § 15. ust. 8 Rozporządzenia: "Zgromadzenia organizowane w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych mogą się odbywać, pod warunkiem że w przypadku gdy zgromadzenie odbywa się w budynkach i innych obiektach kultu religijnego uczestnicy realizują obowiązek, o którym mowa w § 18 ust. 1, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny, a w przypadku gdy to zgromadzenie odbywa się na zewnątrz, uczestnicy przebywają w odległości nie mniejszej niż 2 m od siebie lub realizują obowiązek, o którym mowa w § 18 ust. 1, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny".

- Podczas sprawowania w kościele Mszy Świętej i innych nabożeństw, należy z najwyższą troską zachować wszystkie zasady dotyczące bezpieczeństwa, stosownego dystansu osób, zasłaniania ust i nosa (z wyjątkiem sprawującego kult religijny) oraz dezynfekcji powierzchni.

- Nadal zalecam wiernym przyjmowanie Komunii św. na rękę.

- Wszyscy uczestnicy liturgii sprawowanej w kościele lub kaplicy, za wyjątkiem "sprawującego kult religijny podczas jego sprawowania" (por. § 18. ust. 3. p. 8 Rozporządzenia) mają obowiązek zakrywania twarzy. Wynika to z zapisu §18. ust. 1 Rozporządzenia: "Do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego, o którym mowa w art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 110, 284, 568 i 695), ust i nosa (…)".

Sakrament pokuty i pojednania:

- Zachęcam wiernych do korzystania z sakramentu pokuty i pojednania, zwłaszcza w okresie wielkanocnym, który trwa do niedzieli Trójcy Przenajświętszej (7 czerwca), i do pełnego uczestnictwa we Mszy św. tzn. z przyjęciem Komunii św.

W trakcie spowiedzi należy ściśle przestrzegać zasad sanitarnych obowiązujących w kościele (zasłonięte usta, dezynfekcja konfesjonału, jeśli możliwe spowiedź w osobnym pomieszczeniu itp.).

Sakrament bierzmowania i wizytacje kanoniczne:

- Z dniem 1 czerwca 2020 roku przywracamy udzielanie sakramentu bierzmowania oraz wizytacje kanoniczne.

- Obowiązuje tutaj nadal Rozporządzenie Biskupa Sosnowieckiego dotyczące wytycznych sanitarno-liturgicznych odnośnie do udzielania sakramentu bierzmowania oraz przeprowadzania wizytacji kanonicznej z dnia 15 maja 2020 roku, z uwzględnieniem zaktualizowanych wskazań sanitarno – epidemiologicznych i rozporządzeń władz państwowych.

Pierwsza Komunia Święta:

W związku nowym Rozporządzeniem księża proboszczowie w porozumieniu z rodzicami dzieci pierwszokomunijnych mogą wyznaczyć nowe daty uroczystości.

Duszpasterstwo grup:

- Przywracamy spotkania formacyjne grup i stowarzyszeń działających przy parafiach. W świetle § 15, ust. 8 Rozporządzenia: „Zgromadzenia organizowane w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych mogą się odbywać, pod warunkiem że w przypadku gdy zgromadzenie odbywa się w budynkach i innych obiektach kultu religijnego uczestnicy realizują obowiązek, o którym mowa w § 18 ust. 1, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny, a w przypadku gdy to zgromadzenie odbywa się na zewnątrz, uczestnicy przebywają w odległości nie mniejszej niż 2 m od siebie lub realizują obowiązek, o którym mowa w § 18 ust. 1, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny”.

- Przywracamy w parafiach odwiedziny chorych z posługą sakramentalną z zastosowaniem wszystkich aktualnie obowiązujących zasad sanitarnych.

- Zaleca się rozłożenie tej posługi w czasie, aby nie kumulować odwiedzin w jednym dniu.

- Roztropności duszpasterzy zostawiamy kwestię odwiedzin chorych i osób starszych, kiedy one lub ich bliscy wyraźnie wyrażą takie życzenie.

- W porozumieniu ze szkołą, rodzicami oraz katechetami można planować Msze św. szkolne, zwłaszcza na zakończenie roku szkolnego.

 

Przypominam wszystkim, których obowiązuje wprowadzenie w życie powyższego Rozporządzenia, że uwzględniając powagę sytuacji oraz naszą odpowiedzialność za wiernych, zgodnie z kan. 273 i 274 par. 2 KPK, osoby te powinny zrealizować wprowadzone zarządzenia bezwarunkowo, ze świadomością konsekwencji wynikających z prawa świeckiego i kościelnego

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.