Odpust w katedrze

Data dodania: 2012.08.18

15 sierpnia – w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak przewodniczył uroczystości odpustowej w katedrze sosnowieckiej, podczas której konsekrował nowy ołtarz oraz poświęcił ambonkę.

Podkreślając znaczenie obrzędu konsekracji bp Kaszak powiedział w homilii, że ta uroczystość „może mieć miejsce dzięki wizji i zaradności czcigodnego ks. kan. Jana Gaika proboszcza sosnowieckiej katedry oraz dzięki ofiarności i dbałości o kościół naszych katedralnych parafian. Za ten piękny ołtarz i ambonę – cudowne dary dla Pana Boga i kościoła – z serca przepełnionego wdzięcznością składam Wam kochani serdeczne Bóg zapłać". „Człowiek prosi a czasami żąda od Pana Boga cudów. I właśnie tu, na tym ołtarzu będzie dokonywał się największy cud – Pan Jezus składa ofiarę z siebie bo kocha człowieka i pragnie zaradzić nędzy w jaką człowiek popadł i z której sam nie potrafi wyjść. Eucharystia to wyraz Bożego Miłosierdzia." – mówił daje Biskup.

Nawiązując do umieszczonych w ołtarzu i peregrynujących po diecezji relikwii bł. Jana Pawła II Biskup ubolewał, że „są w naszej ojczyźnie osoby, które publicznie kpią z relikwii tego wspaniałego człowieka i wielkiego patrioty, któremu tyle zawdzięcza nasz kraj i świat". „Trzeba jasno powiedzieć – mówił dalej Biskup – że ci, którzy to czynią nie dorastają Janowi Pawłowi II do pięt".

Wspominając postać św. Faustyny Biskup stwierdził, że „Polak, który współpracuje z łaską Bożą potrafi dokonać rzeczy, które wydają się przerastać jego siły." Przypomniał też zdanie Jezusa z „Dzienniczka" – „Polskę szczególnie umiłowałem, a jeżeli posłuszna będzie woli Mojej wywyższę ją w potędze i świętości. Z niej wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście moje". „Polska może być potęgą, ale pod warunkiem że będzie posłuszna woli Jezusa" – podkreślał biskup. Jako przykłady łamania woli Bożej bp. Kaszak podał próby legalizacji związków partnerskich, zapłodnienie in vitro czy nową, uznaniową definicję płci. „Nie może być mowy o kompromisie w takich kwestiach jak małżeństwo, rodzina czy życie ludzkie" – apelował biskup wskazując, że w tych przypadkach byłby on „zjednoczeniem ludzi przeciwko Panu Bogu i ustanowienie czegoś, co jest sprzeczne z Jego wolą".

Biskup przypomniał także o ofiarach klęsk żywiołowych apelując o żarliwą modlitwę w tej intencji i materialne wsparcie inicjatywy Caritas, zbierającej pieniądze na pomoc poszkodowanym.

Uroczystość była transmitowana przez Radio Maryja i Telewizję TRWAM.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.