Wielki Piątek w Katedrze Sosnowieckiej

Data dodania: 2025.04.19

W Katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu wierni zgromadzili się, by wspólnie przeżywać Liturgię Męki Pańskiej – najgłębszy moment Wielkiego Piątku. Liturgii przewodniczył biskup sosnowiecki Artur Ważny, który w swojej homilii ukazał Krzyż jako odpowiedź Boga na największy dramat człowieka – grzech.

Wielki Piątek to dzień, w którym Kościół nie sprawuje Eucharystii. Zamiast tego, w godzinach wieczornych, w sosnowieckiej katedrze odbyła się Liturgia Męki Pańskiej – wyjątkowa w swojej symbolice i ciszy. Przewodniczył jej bp Artur Ważny, a licznie zgromadzeni wierni trwali na modlitwie i refleksji nad męką oraz śmiercią Jezusa Chrystusa.

Liturgia rozpoczęła się w ciszy – bez śpiewu i procesji. Kapłani, leżąc krzyżem, symbolicznie wyrazili uniżenie wobec tajemnicy Krzyża. Następnie wierni wsłuchiwali się w Liturgię Słowa, a szczególnie w opis Męki Pańskiej według św. Jana. Po niej rozbrzmiała rozbudowana Modlitwa Powszechna, obejmująca wszystkie potrzeby Kościoła, świata, ludzi niewierzących i cierpiących.

Centralnym momentem liturgii była adoracja Krzyża – krzyża, który, jak podkreślił w homilii bp Ważny, „nie jest ozdobą, lecz znakiem zwycięstwa nad grzechem i śmiercią”. „Jak straszny musi być grzech, skoro konieczny był Krzyż” – mówił, wskazując na realne konsekwencje oddzielenia się od Boga. Cytując francuskiego malarza Augusta Renoira, przypomniał: „Ból przeminie, piękno zostanie” – i dodał: „Krzyż Chrystusa nadaje sens każdemu cierpieniu”.

Po adoracji, wierni przyjęli Komunię Świętą z hostii konsekrowanych w Wielki Czwartek. Na zakończenie Najświętszy Sakrament został przeniesiony do symbolicznego Grobu Pańskiego, gdzie do Wielkiej Soboty trwa adoracja.

Bp Artur Ważny zachęcał, by w cierpieniu – tak jak Jezus – zwracać się do Ojca, nie odrzucać bólu, ale nadać mu sens. „Jeśli nie potraktujemy męki i śmierci Chrystusa poważnie, to nasze życie będzie banalne” – przestrzegał. „Krzyż to nie koniec – to brama do nieba”.

tekst: Andrzej Dubiel
zdjęcia: Dominik Pyrek

Pełna galeria zdjęć z Liturgii Wielkiego Piątku
dostępna jest w serwisie 
Flickr po kliknięciu tutaj.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.